Q. 10.     Raju purchases 10 pens for Rs.150 and Manish buys7 pens for Rs.84. Can you say who got the pens cheaper?

Answers (1)

Cost of Raju's 10 pens = Rs 150

Cost of Raju's 1 pen :

=\frac{150}{10}=Rs \:15

And

Cost of Manish's 7 pens = Rs 84

Cost of Manish's 1 pen;

=\frac{84}{7}=Rs \:12

As we can see the cost of Raju's 1 pen is 15 and the cost of Manish's 1 pen is 12, Manish got the pen at a cheaper rate.

Most Viewed Questions

Related Chapters

Preparation Products

Knockout NEET 2024

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 40000/-
Buy Now
Knockout NEET 2025

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 45000/-
Buy Now
NEET Foundation + Knockout NEET 2024

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 54999/- ₹ 42499/-
Buy Now
NEET Foundation + Knockout NEET 2024 (Easy Installment)

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 3999/-
Buy Now
NEET Foundation + Knockout NEET 2025 (Easy Installment)

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 3999/-
Buy Now
Boost your Preparation for JEE Main with our Foundation Course
 
Exams
Articles
Questions