8.  Shyama bought 5 kg 300 g apples and 3 kg 250 g mangoes. Sarala bought 4 kg 800 g oranges and 4 kg 150              g bananas. Who bought more fruits?

             

             

Answers (1)

For comparing two quantities, we should make their unit the same first. So,

Fruits bought by Shyama in kg =  5 kg + 300 g + 3 kg + 250 g 

                                                  =  8 kg + 550 g 

                                                  =  8 kg + 0.55 kg

                                                  = 8.55 kg.

Fruits bought by Sarala in kg  = 4 kg + 800 g + 4 kg + 150 g

                                                = 8 kg + 950 kg 

                                                = 8 kg + 0.95 kg

                                                = 8.95 kg.

Hence Sarala bought more fruits as 8.95 > 8.55

  The difference between the amount of Fruits they bought =  8.95 kg - 8.55 kg

                                                                                              = 0.4 kg

Most Viewed Questions

Related Chapters

Preparation Products

Knockout NEET 2024

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 40000/-
Buy Now
Knockout NEET 2025

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 45000/-
Buy Now
NEET Foundation + Knockout NEET 2024

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 54999/- ₹ 42499/-
Buy Now
NEET Foundation + Knockout NEET 2024 (Easy Installment)

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 3999/-
Buy Now
NEET Foundation + Knockout NEET 2025 (Easy Installment)

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 3999/-
Buy Now
Boost your Preparation for JEE Main with our Foundation Course
 
Exams
Articles
Questions