A baker bought 7500 grams of flour for rupees 150. How much did each kilogram of flour cost

Answers (1)
S safeer

1 kilogrm=1000 gram

1gram=1/1000 kilogram

7500 gram=7500/1000 =7.5Kg

7.5 kilogram cost rupees 150. Therefore 1 kg cost 150/7.5=20 rupees

 

Preparation Products

JEE Main Rank Booster 2021

This course will help student to be better prepared and study in the right direction for JEE Main..

₹ 13999/- ₹ 9999/-
Buy Now
Rank Booster NEET 2021

This course will help student to be better prepared and study in the right direction for NEET..

₹ 13999/- ₹ 9999/-
Buy Now
Knockout JEE Main April 2021 (Easy Installments)

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of JEE Main..

₹ 4999/-
Buy Now
Knockout NEET May 2021

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of NEET..

₹ 22999/- ₹ 14999/-
Buy Now
Knockout NEET May 2022

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of NEET..

₹ 34999/- ₹ 24999/-
Buy Now
Exams
Articles
Questions