A fruit seller buys 300 oranges at 5 for Rs 8 and sold at 2 for Rs 5.Find: 1-The Cost price of each orange 2-The selling price of each orange 3-profit or loss on selling one orange 4-his total profit or loss on selling all the oranges.

Answers (1)

1 Since the cost price of 5 oranges=Rs 8
	herefore the cost price of one orange=Rs frac85=Rs1.60

2 Sice the selling price of 2 oranges= Rs 5,
	herefore the selling price of one orange=Rsfrac52=Rs2.50

3 As selling price is more than cost price,there is a profit
   Profit on selling one orange=S.P.-C.P.
   Rs2.50-Rs1.60=Rs0.90

4 Profit on selling all the oranges=Rs (0.90	imes300)=Rs 270
   Hence the total profit on selling the oranges=Rs 270

Most Viewed Questions

Preparation Products

Knockout NEET 2024

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 40000/-
Buy Now
Knockout NEET 2025

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 45000/-
Buy Now
NEET Foundation + Knockout NEET 2024

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 54999/- ₹ 42499/-
Buy Now
NEET Foundation + Knockout NEET 2024 (Easy Installment)

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 3999/-
Buy Now
NEET Foundation + Knockout NEET 2025 (Easy Installment)

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 3999/-
Buy Now
Boost your Preparation for JEE Main with our Foundation Course
 
Exams
Articles
Questions