Some students planned a picnic.The budget for food was rupees 480.but 8 of them failed to go and, therefore,the cost of food for each member increased by 10.How many students attended the picnic?

Answers (1)

Let assume the no. of students be x 
let the cost of each student be y

so xy = 480 ⇒ y = 480/x

so 8 students didn't arrived , each food would have cost rupees 10 more  (x-8)(y+10)=480

⇒ (x-8)(480/x+10)=480

⇒ x² - 8x - 384 = 0

⇒ x² + 16x - 24x - 320 = 0

⇒ (x - 24)(x + 16) = 0

so x = - 16 or  24 

so number of students can't be negative
so 24 students attended the picnic.

 

Preparation Products

Knockout JEE Main April 2021 (One Month)

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Weekend Live Classes, Mentorship from our Experts, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 14000/- ₹ 4999/-
Buy Now
Knockout NEET Aug 2021 (One Month)

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Weekend Live Classes, Mentorship from our Experts, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 14000/- ₹ 4999/-
Buy Now
Knockout JEE Main May 2021

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Weekend Live Classes, Mentorship from our Experts, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 22999/- ₹ 9999/-
Buy Now
Knockout NEET Aug 2021

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Weekend Live Classes, Mentorship from our Experts, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 22999/- ₹ 9999/-
Buy Now
Test Series JEE Main May 2021

Unlimited Chapter Wise Tests, Unlimited Subject Wise Tests, Unlimited Full Mock Tests, Get Personalized Performance Analysis Report,.

₹ 6999/- ₹ 2999/-
Buy Now
Boost your Preparation for JEE Main with our Foundation Course
 
Exams
Articles
Questions