The price of 2 sarees and 4 shirts is Rs. 1600. With the same money one can buy 1 saree and 6 shirts. If one wants to buy 12 shirts, how much shall he have to pay ?

Answers (1)

Assume the cost of 1 saree be x cost of 1 shirt be y.

ATQ 

2x+4y=1600....(i)

x+6y=1600...(ii)

Equation (i) - 2x Equation (ii)

2x-2x+4y-12y=1600-3200

-8y=-1600

Cost of one shirt y=200
He has to pay 2400 for 12 shirts.

Preparation Products

Knockout JEE Main April 2021 (One Month)

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Weekend Live Classes, Mentorship from our Experts, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 14000/- ₹ 4999/-
Buy Now
Knockout NEET Aug 2021 (One Month)

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Weekend Live Classes, Mentorship from our Experts, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 14000/- ₹ 4999/-
Buy Now
Knockout JEE Main May 2021

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Weekend Live Classes, Mentorship from our Experts, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 22999/- ₹ 9999/-
Buy Now
Knockout NEET Aug 2021

Personalized AI Tutor and Adaptive Time Table, Self Study Material, Weekend Live Classes, Mentorship from our Experts, Unlimited Mock Tests and Personalized Analysis Reports, 24x7 Doubt Chat Support,.

₹ 22999/- ₹ 9999/-
Buy Now
Test Series JEE Main May 2021

Unlimited Chapter Wise Tests, Unlimited Subject Wise Tests, Unlimited Full Mock Tests, Get Personalized Performance Analysis Report,.

₹ 6999/- ₹ 2999/-
Buy Now
Boost your Preparation for JEE Main with our Foundation Course
 
Exams
Articles
Questions