What is the unitary method ?

Answers (1)

Unitary method is a way to find the value of single unit and multiply it by required value then.

For example : The cost of 5 kg of salt is 50 rs the find the cost of 6kg salt.

Cost of 5 kg of salt = 50 rs.
Cost of 1 kg of salt =50/5=10 rs
so, the cost of 6 kg salt = 6*10=60 rs

Most Viewed Questions

Preparation Products

Knockout JEE Main (Six Month Subscription)

- AI Coach Study Modules, - Unlimited Mock Tests, - Study Improvement Plan.

₹ 9999/- ₹ 8499/-
Buy Now
Knockout JEE Main (Nine Month Subscription)

- AI Coach Study Modules, - Unlimited Mock Tests, - Study Improvement Plan.

₹ 13999/- ₹ 12499/-
Buy Now
Knockout NEET (Six Month Subscription)

- AI Coach Study Modules, - Unlimited Mock Tests, - Study Improvement Plan.

₹ 9999/- ₹ 8499/-
Buy Now
Knockout NEET (Nine Month Subscription)

- AI Coach Study Modules, - Unlimited Mock Tests, - Study Improvement Plan.

₹ 13999/- ₹ 12499/-
Buy Now
Test Series JEE Main 2024

Chapter/Subject/Full Mock Tests for JEE Main, Personalized Performance Report, Weakness Sheet, Complete Answer Key,.

₹ 7999/- ₹ 4999/-
Buy Now
Boost your Preparation for JEE Main with our Foundation Course
 
Exams
Articles
Questions