What is the unitary method ?

Answers (1)

Unitary method is a way to find the value of single unit and multiply it by required value then.

For example : The cost of 5 kg of salt is 50 rs the find the cost of 6kg salt.

Cost of 5 kg of salt = 50 rs.
Cost of 1 kg of salt =50/5=10 rs
so, the cost of 6 kg salt = 6*10=60 rs

Preparation Products

JEE Main Rank Booster 2021

This course will help student to be better prepared and study in the right direction for JEE Main..

₹ 13999/- ₹ 9999/-
Buy Now
Rank Booster NEET 2021

This course will help student to be better prepared and study in the right direction for NEET..

₹ 13999/- ₹ 9999/-
Buy Now
Knockout JEE Main April 2021 (Subscription)

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of JEE Main..

₹ 6999/- ₹ 5/-
Buy Now
Knockout NEET May 2021

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of NEET..

₹ 22999/- ₹ 14999/-
Buy Now
Knockout BITSAT 2020

It is an exhaustive preparation module made exclusively for cracking BITSAT..

₹ 4999/- ₹ 1999/-
Buy Now
Exams
Articles
Questions