(a) An electric bulb is rated at 200 V; 100 W. What is its resistance ?
(b) Calculate the energy consumed by 3 such bulbs if they glow continuously for 10 hours for complete month of November.
(c) Calculate the total cost if the rate is ` 6.50 per unit.

 

 

 

 
 
 
 
 

Answers (1)
S safeer

(a)  Potential difference , V = 200 V .

Power of bulb , P = 100 W .

We need to find the resistance of the bulb.

We know ,

Power ,

(b) Now , we need to find the electric energy consumed by 3 bulbs in 10 hours.

(c) Now, it is given that cost of one unit is 6.50 .

Therefore , total cost , 

 

Preparation Products

Knockout NEET May 2021 (One Month)

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of NEET..

₹ 14000/- ₹ 6999/-
Buy Now
Foundation 2021 Class 10th Maths

Master Maths with "Foundation course for class 10th" -AI Enabled Personalized Coaching -200+ Video lectures -Chapter-wise tests.

₹ 350/- ₹ 112/-
Buy Now
Knockout JEE Main April 2021 (One Month)

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of JEE Main..

₹ 14000/- ₹ 6999/-
Buy Now
Knockout NEET May 2021

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of NEET..

₹ 22999/- ₹ 14999/-
Buy Now
Knockout JEE Main April 2021

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of JEE Main..

₹ 22999/- ₹ 14999/-
Buy Now
Boost your Preparation for JEE Main with our Foundation Course
 
Exams
Articles
Questions