Get Answers to all your Questions

header-bg qa

A orange cost Rs15 each while an apple cost Rs12 each priya Brought 8 oranges and 15 apples. what is the total price that priya has to pay for the fruits​

Answers (1)

best_answer

 Cost of 1 orange= 15 rs

So  Cost of 8 oranges= (15*8)=120 rs

 Cost of 1 apple= 12 rs

So  Cost of 15 apples= (12*15)=180 rs

 total cost=120+180=300 rs

Posted by

avinash.dongre

View full answer