The price of 100 pens is rupees 500 and the price of 50 pencils is rupees 100. Find the price of 3 pens and 5 pencils ​

Answers (1)
S safeer

The price of 1 pen = 500/100= 5 rupee

The prise of 1 pencil=100/50=2 rupee

The price of 3 pens and 5 pencils = 3 x 5 + 5 x 2=15+10= 25 rupee

Preparation Products

Knockout JEE Main April 2021

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of JEE Main..

₹ 22999/- ₹ 14999/-
Buy Now
Knockout NEET May 2021

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of NEET..

₹ 22999/- ₹ 14999/-
Buy Now
Knockout JEE Main April 2022

An exhaustive E-learning program for the complete preparation of JEE Main..

₹ 34999/- ₹ 24999/-
Buy Now
Test Series NEET May 2021

Take chapter-wise, subject-wise and Complete syllabus mock tests and get in depth analysis of your test..

₹ 6999/- ₹ 4999/-
Buy Now
Rank Booster NEET 2021

This course will help student to be better prepared and study in the right direction for NEET..

₹ 13999/- ₹ 9999/-
Buy Now
Boost your Preparation for JEE Main with our Foundation Course
 
Exams
Articles
Questions