Get Answers to all your Questions

header-bg qa

A copper wire of length 1.0m  and steel wire of length 0.5 m having equal cross-sectional areas are joined end to end. the composite wire is stretched by a certain load which stretches the copper wire by 1 mm. If the young's modulii of copper and steel are respectively 1.0\times 10^{11}Nm^{-2}  and 2.0\times 10^{11}Nm^{-2}, the total extension of the composite wire is:

Option: 1

1.75mm


Option: 2

2.0mm


Option: 3

1.50mm


Option: 4

1.25mm


Answers (1)

best_answer

Since the force applied and the area is the same so stress on both wires will be the same.

\text { Stress }=Y \times \frac{\Delta l}{l}

1 \times 10^{11} \times \frac{1 \times 10^{-2}}{1}=2 \times 10^{11} \times\frac{(\Delta l)_{steel}}{0.5}

So \Delta l_{steel}=0.25 mm

\Delta l_{T}=1 mm+0.25 \mathrm{mm}=1.25 \mathrm{mm}

Posted by

Ritika Jonwal

View full answer

JEE Main high-scoring chapters and topics

Study 40% syllabus and score up to 100% marks in JEE