Get Answers to all your Questions

header-bg qa

Directions for question:

In the year 2002, on 1st January, the now nationally renowned advertising Creative Consultants Mr Piyush Pandey, Mr Archit Gadyar, Mr Sonal Dabral and Ms Nikita Goswami had started their professional career simultaneously on the same day from the famed advertising agency of M/S Ogilvy & Mather, at their Kolkata branch, as Junior Probationary Content Creators.

As has always been the norm for probationary joiners in the Content Creation Department of M/S Ogilvy & Mather, they were given as target an exorbitantly difficult task of creating a single content per day per individual, irrespective of weekends or holidays, for exactly four months from January 2002 to April 2002. They were strictly forbidden to create more than a single content per day. However, if partial content was created, it would be taken into consideration in the form of a fraction of the total content. Their confirmation would depend on the performance during this period.

On later becoming the Creative Director of M/S Ogilvy & Mather at their Head Office in Mumbai in July 2022, Mr Piyush Pandey came across an old record of their performance in their four probationary months, as documented by the HR department in 2002.

It was in the form of a table that provided the data for the number of contents they had individually created monthly from January to April 2002, as a decimal of the total number of contents that was the target in those four months together.

The documented record was as shown below :  

 

 

January 2002

February 2002

March 2002

April 2002

Mr Piyush Pandey

0.18

0.28

0.29

0.25

Mr Archit Gadyar

0.50

0.25

0.15

0.10

Mr Sonal Dabral

0.25

0.40

0.15

0.04

Ms Nikita Goswami

0.15

0.10

0.30

0.45


Question:

Please help Mr Piyush Pandey to find the maximum number of created contents by any one of them in the months from January to April 2002.

 

Option: 1

100


Option: 2

-


Option: 3

-


Option: 4

-


Answers (1)

best_answer

2002 was a non-leap year.

Thus the number of days, and hence the target of content creation, in January, February, March and April 2002 was 31, 28, 31 and 30 respectively.

 

Case 1 :

Let us assume that the total number of contents created by Mr Piyush Pandey in the four months from January 2002 to April 2002 be α.

Sub-case 1A :

In January 2002, his creation was 0.18 of the total contents created in the four months.

But because it was January, the maximum content he could have created would be 31.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.18α = 31

or, α = 31/0.18 = 172.22

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 31

February 2002 = 0.28*172.22 = 48.22

March 2002 = 0.29*172.22 = 49.94

April 2002 = 0.25*172.22 = 43.26

But none of the achievements except that of January 2002 were possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Sub-case 1B :

In February 2002, his creation was 0.28 of the total contents created in the four months.

But because it was February of a non leap year, the maximum content he could have created would be 28.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.28α = 28

or, α = 28/0.28 = 100

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.18*100 = 18

February 2002 = 28

March 2002 = 0.29*100 = 29

April 2002 = 0.25*100 = 25

All the achievements were possible.

Sub-case 1C :

In March 2002, his creation was 0.29 of the total contents created in the four months.

But because it was March, the maximum content he could have created would be 31.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.29α = 31

or, α = 31/0.29 = 106.90

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.18*106.90 = 19.24

February 2002 = 0.28*106.90 = 29.93

March 2002 = 31

April 2002 = 0.25*106.90 = 26.72

But the achievement of February 2002 was not possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Sub-case 1D :

In April 2002, his creation was 0.25 of the total contents created in the four months.

But because it was April, the maximum content he could have created would be 30.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.25α = 30

or, α = 30/0.25 = 120

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.18*120 = 21.60

February 2002 = 0.28*120 = 33.60

March 2002 = 0.29*120 = 34.80

April 2002 = 30

But the achievements of February and March 2002 were not possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Hence the maximum content that Mr Piyush Pandey could have created in the four months together was 100.

 

Case 2 :

Let us assume that the total number of contents created by Mr Archit Gadyar in the four months from January 2002 to April 2002 be β.

Sub-case 2A :

In January 2002, his creation was 0.50 of the total contents created in the four months.

But because it was January, the maximum content he could have created would be 31.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.50β = 31

or, β = 31/0.50 = 62

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 31

February 2002 = 0.25*62 = 15.50

March 2002 = 0.15*62 = 9.30

April 2002 = 0.10*62 = 6.20

All the achievements were possible.

Sub-case 2B :

In February 2002, his creation was 0.25 of the total contents created in the four months.

But because it was February of a non leap year, the maximum content he could have created would be 28.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.25β = 28

or, β = 28/0.25 = 112

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.50*112 = 56

February 2002 = 28

March 2002 = 0.15*112 = 16.80

April 2002 = 0.10*112 = 11.20

But the achievement of January 2002 was not possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Sub-case 2C :

In March 2002, his creation was 0.15 of the total contents created in the four months.

But because it was March, the maximum content he could have created would be 31.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.15β = 31

or, β = 31/0.15 = 206.67

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.50*206.67 = 103.34

February 2002 = 0.25*206.67 = 51.67

March 2002 = 31

April 2002 = 0.10*206.67 = 20.67

But the achievement of January and February 2002 was not possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Sub-case 2D :

In April 2002, his creation was 0.10 of the total contents created in the four months.

But because it was April, the maximum content he could have created would be 30.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.10β = 30

or, β = 30/0.10 = 300

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.50*300 = 150

February 2002 = 0.25*300 = 75

March 2002 = 0.15*300 = 45

April 2002 = 30

But none of the achievements except that of April 2002 were possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Hence the maximum content that Mr Archit Gadyar could have created in the four months together was 62.

 

Case 3 :

Let us assume that the total number of contents created by Mr Sonal Dabral in the four months from January 2002 to April 2002 be γ.

Sub-case 3A :

In January 2002, his creation was 0.25 of the total contents created in the four months.

But because it was January, the maximum content he could have created would be 31.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.25γ = 31

or, γ = 31/0.25 = 124

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 31

February 2002 = 0.40*124 = 49.60

March 2002 = 0.15*124 = 18.60

April 2002 = 0.04*124 = 4.96

But the achievement of February 2002 was not possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Sub-case 3B :

In February 2002, his creation was 0.40 of the total contents created in the four months.

But because it was February of a non leap year, the maximum content he could have created would be 28.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.40γ = 28

or, γ = 28/0.40 = 70

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.25*70 = 17.50

February 2002 = 28

March 2002 = 0.15*70 = 10.50

April 2002 = 0.04*70 = 2.80

All the achievements were possible.

Sub-case 3C :

In March 2002, his creation was 0.15 of the total contents created in the four months.

But because it was March, the maximum content he could have created would be 31.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.15γ = 31

or, γ = 31/0.15 = 206.67

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.25*206.67 = 51.67

February 2002 = 0.40*206.67 = 82.67

March 2002 = 31

April 2002 = 0.04*206.67 = 9.27

But the achievement of January and February 2002 was not possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Sub-case 3D :

In April 2002, his creation was 0.04 of the total contents created in the four months.

But because it was April, the maximum content he could have created would be 30.

Let us assume that he achieved the maximum.

Hence 0.04γ = 30

or, γ = 30/0.04 = 750

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.25*750 = 187.50

February 2002 = 0.40*750 = 300

March 2002 = 0.15*750 = 112.50

April 2002 = 30

But none of the achievements except that of April 2002 were possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Hence the maximum content that Mr Sonal Dabral could have created in the four months together was 70.

 

Case 4 :

Let us assume that the total number of contents created by Ms Nikita Goswami in the four months from January 2002 to April 2002 be δ.

Sub-case 4A :

In January 2002, her creation was 0.15 of the total contents created in the four months.

But because it was January, the maximum content she could have created would be 31.

Let us assume that she achieved the maximum.

Hence 0.15δ = 31

or, δ = 31/0.15 = 206.67

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 31

February 2002 = 0.10*206.67 = 20.67

March 2002 = 0.30*206.67 = 62

April 2002 = 0.45*206.67 = 93

But the achievement of March and April 2002 was not possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Sub-case 4B :

In February 2002, her creation was 0.10 of the total contents created in the four months.

But because it was February of a non leap year, the maximum content she could have created would be 28.

Let us assume that she achieved the maximum.

Hence 0.10δ = 28

or, δ = 28/0.10 = 280

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.15*280 = 42

February 2002 = 28

March 2002 = 0.30*280 = 84

April 2002 = 0.45*280 = 126

But none of the achievements except that of February 2002 were possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Sub-case 4C :

In March 2002, her creation was 0.30 of the total contents created in the four months.

But because it was March, the maximum content she could have created would be 31.

Let us assume that she achieved the maximum.

Hence 0.30δ = 31

or, δ = 31/0.30 = 103.33

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.15*103.33 = 15.50

February 2002 = 0.10*103.33 = 10.33

March 2002 = 31

April 2002 = 0.45*103.33 = 46.50

But the achievement of April 2002 was not possible as they were strictly forbidden to create more than a single content per day.

Sub-case 4D :

In April 2002, her creation was 0.45 of the total contents created in the four months.

But because it was April, the maximum content she could have created would be 30.

Let us assume that she achieved the maximum.

Hence 0.45δ = 30

or, δ = 30/0.45 = 66.67

Hence achievements in the four months were :

January 2002 = 0.15*66.67 = 10

February 2002 = 0.10*66.67 = 6.67

March 2002 = 0.30*66.67 = 20

April 2002 = 30

All the achievements were possible.

Hence the maximum content that Ms Nikita Goswami could have created in the four months together was 66.67.

 

Hence, Mr Piyush Pandey himself had created the maximum number of contents out of all four of them in the months from January to April 2002, and the number was 100.

 

Posted by

Irshad Anwar

View full answer