A sum of money under compound interest doubles itself in 4 years. In how many years will it become 16 times itself?
12 years
16 years
8 years
None of these
It will take 16 yrs 4+4+4+4=16
View Full Answer(18)A certain loan amounts, under compound interest, compounded annually earns an interest of Rs.1980 in the second year and Rs.2178 in the third year. How much interest did it earn in the first year?
Rs.1600
Rs.1800
Rs.1900
None of these
1800
View Full Answer(5)Find the compound interest on Rs. 5000 in 2 years at 4% per annum, the interest being compounded half yearly.
R 412.16
R 312.16
R 400.16
R 420.16
412.16
View Full Answer(3)14. Find the present value (in Rs.) of Rs.3000 due after 5 years at 10% p.a. simple interest.
1500
1800
2000
2500
Option a 1500
View Full Answer(2)Study 40% syllabus and score up to 100% marks in JEE
Three professors Dr. Gupta, Dr. Sharma, Dr. Singh are evaluating answer script of a subject. Dr. Gupta is 40% more efficient than Dr. Sharma, who is 20% more efficient than Dr. Singh. Dr. Gupta takes 10 days less than Dr. Sharma to complete the evaluation work. Dr. Gupta starts the evaluation work and works for 10 days and then Dr. Sharma takes over. Dr. Sharma evaluates for next 15 days and then stops. In how many days, Dr. Singh can complete the remaining evaluation work?
7.2 days
9.5 days
11.5 days
None
Let's solve this step by step
1)let's Dr.Singh's efficiency be x units/days
Then Dr.sharma = 20% more = 1.2x
Dr.Gupta = 40% more than Sharma = 1.4 x 1.2x = 1.68x units/days
2) Dr.Gupta takes 10 days less than Dr.Sharma
Time taken by sharma = S
Then Gupta's time = S- 10 days
Work = Efficiency x Time
So , 1.2x x S = 1.68x x(S-10)
Cancel x :
1.2S = 1.68( S - 10 )
1.2S = 1.68S - 16.8
0.48s = 16.8
S = 35
So , Dr.Sharma takes 35 days
Dr.Gupta takes 25 days
3) find total work : using Dr.Gupta's rate and time :
Work = 1.68x x 25 = 42x units
4) work done by gupta 10 days = 1.68x x 10 = 16.8x
work done by Sharma in 15 days = 1.2x x 15 = 18x
Total work done = 16.8x + 18x = 34.8x
Remaining= 42x - 34.8x = 7.2x
5) Dr.Singh's rate = x
Time = Work /Rate = 7.2x / x = 7.2 days
Answer : Option 1 ( 7.2 days )
View Full Answer(1)
Aditya, Vedus and Yuvraj alone can do a job for 6 weeks, 9 weeks and 12 weeks respectively. They work together for 2 weeks. Then, Aditya leaves the job. Vedus leaves the job a week earlier to the completion of the work.The job would be completed in:
4 weeks
5 weeks
7 weeks
None
Aditya's 1 week work = 1/6
Vedus's = 1/9
Yuvraj's = 1/12
Step 1 : work done for first 2 weeks
= 2 x (1/6 + 1/9 + 1/12 )
LCM of 6,9,12 = 36
= 2 x (6+4+3)/36 = 2 x 13/36 = 26/36
Remaining work = 1 - 26/36 = 10/36
Step 2 : after 2 weeks aditya leaves .vedus and yuvraj work together
Let total time = x weeks
So vedus , works ( x - 3 ) weeks ( he leaves 1 week before ends )
Yuvraj works full ( x - 2 ) weeks
Work done after Aditya left :
= ( x - 3 ) x 1/9 + (x-2) x 1/12
= (4x - 10 )/36
This must equal to remaining work:
(4x - 10 )/36 = 10/36
4x - 10 = 10
4x = 20
x = 5
Answer : option 2 - 5 weeks
View Full Answer(1)
In what time can Sonali cover a distance of 400 m, if she runs at a speed of 20 km/hr?
$1 \frac{1}{5}~min$
$1 \frac{1}{2} ~min$
$2~ min$
$3 ~min$
Given :
Distance = 400 meters ,
Speed = 20 km/hr = 20000/60 = 333.33 meters/min
Time = Distance/speed
= 400 / 333.33 ~ 1.2 minutes
= 6/5 minutes
= 1 1/5 minutes
Answer : option 1
View Full Answer(1)
A man riding his bicycle covers 150 meters in 25 seconds. What is his speed in km/hr?
20 km/hr
21.6 km/hr
23 km/hr
25km/hr
Distance = 150 m
Time = 25 s
Step 1 : speed in m/s = 150/25 = 6 m/s
Step 2 : convert km/hr = 6 x 18/5:=21.6 km/hr
Answer : option 2( 21.6 km/hr )
View Full Answer(1)An athlete runs 200 meters race in 24 seconds. His speed is
20 km/hr
24 km/hr
28.5 km/hr
30 km/hr
28.5
View Full Answer(2)A train is moving with a speed of 30 m/s. Its speed is
72 km/h
100 km/h
120 km/h
108 km/h
Given :
Speed = 30 m/s
But you need to answer in kilometres per hour(km/h)
Step by step conversion
To convert m/s to km/h use this formula:
1 m/s = 18/5 km/h
So,
30 m/s = 30 x 18/5 = 540/5 = 108 km/h
Final answer : 108 km/h ( option 4)
Why multiply by 18/5
Because:
1 km = 1000 meters
1 hour = 3600 seconds
1 m/s = 1000/3600 x km/h = 18/5 km/h
View Full Answer(1)Study 40% syllabus and score up to 100% marks in JEE