(a) An electric bulb is rated at 200 V; 100 W. What is its resistance ?
(b) Calculate the energy consumed by 3 such bulbs if they glow continuously for 10 hours for complete month of November.
(c) Calculate the total cost if the rate is ` 6.50 per unit.
(a) Potential difference , V = 200 V .
Power of bulb , P = 100 W .
We need to find the resistance of the bulb.
We know ,
Power ,
(b) Now , we need to find the electric energy consumed by 3 bulbs in 10 hours for 30 days
Total hours glowed=30*10=300
Energy consumed by 3 bulb=3*0.1*300=90KWh=90units
(c) Now, it is given that cost of one unit is 6.50 .
Therefore , total cost , 90*6.5=585