Get Answers to all your Questions

header-bg qa

Sudha lends Rs 2800 for 4 years at 13/2 per cent per annum and Rs 6550 for 5 years at 8 per cent per annum. Find her total earning from these investments.

Answers (1)

principle amount of the sudha = 2800
Investment time  duration = 4 years
Rate = 13/2 = 6.5 %
Simple interest of this investment = (Principle amount x rate x time )/100
= (2800x4x13)/(100x2)
= 28x2x13
= 728 rs

Second investment

Principle amount = 6550 rs
Time = 5 years
Rate = 8 %
Simple interest = (6550x5x8)/100
= 655x4
= 2620 rs

Total earning = 728+ 2620
= 3348 rs

Posted by

Ravindra Pindel

View full answer