Filter By

## All Questions

D

#### A certain loan amounts, under compound interest, compounded annually earns an interest of Rs.1980 in the second year and Rs.2178 in the third year. How much interest did it earn in the first year?Option: 1 Rs.1600Option: 2 Rs.1800Option: 3  Rs.1900Option: 4 None of these

xyz pqr abc year tt

## Crack CUET with india's "Best Teachers"

• HD Video Lectures
• Unlimited Mock Tests
• Faculty Support

#### The interest on a certain sum lent at compound interest, the interest being compounded annually, in the 2nd year is Rs.1200. The interest on it in the 3rd year is Rs 1440. Find the rate of interest per annum.Option: 1 10%Option: 2 15%Option: 3 20%Option: 4  25%

Interest of 2nd year = 1200

Interest of 3rd year = 1440

Difference = 240

In compound interest, interest in next year is calculated on previous year

So, = 240 / 1200 x 100 = 20 %

Increase in next year interest is what percent of the interest of previous year is = to the rate of interest

#### If Rs.2000 amounts to Rs.2880 in 2 years at compound interest, what is the rate of interest per annum if the interest is being compounded annually?Option: 1 10%Option: 2 20%Option: 3 15%Option: 4 25%

P = 2000, A = 2880, T = 2 years, R =?

A = P [1 + R/100] T

2880 = 2000 [1 + R/100]2

2880/2000 = [1+R/100]2

$\sqrt{ }(144 / 100)=1+\mathrm{R} / 100$

1.2 = 100+R/100

1.2 = 100 + R / 100

R = 20 %

## JEE Main high-scoring chapters and topics

Study 40% syllabus and score up to 100% marks in JEE

#### Find the compound interest earned on Rs.20000 for 2 years at 10% p.a. the interest being compounded annually.Option: 1 Rs.2100Option: 2 Rs.4200Option: 3 Rs.6300Option: 4 Rs.5600

P = 20000

T = 2 years

R = 10 %

C.I = P (1 + R/100) T -P

= 2000 [1+ 10/100]2 – P

24200 – 20000

= 4200

#### 24. Raju took a loan at 8% per annum simple interest for a period of 5 years. At the end of five years he paid Rs.10640 to clear his loan. How much loan did he take?Option: 1 Rs.8500Option: 2 Rs.8000Option: 3 Rs.7700Option: 4 Rs.7600

Because S.I is always equal in every year , so in 5 years with 8 % rate S.I 40 % of P

Amount is 40 % of P

Amount is $140 \%$ of $\mathrm{P}$ so, $\mathrm{p}$ is $(10640 / 140) \times 100=7600$

## NEET 2024 Most scoring concepts

Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks

#### A sum of money invested at simple interest amounts to Rs 2480 at the end of four years and Rs.4080 at the end of eight years. Find the principal.Option: 1 Rs.2040Option: 2 Rs.1480Option: 3 Rs.1240Option: 4 Rs.880

Amount after 4 years = 2480 Rs.

Amount after 8 years = 4080 Rs.

Difference = 1600

Because interest is S.I , so it is equal for every year

P = A – I

2480 – 1600 = 880

#### 14. Find the present value (in Rs.) of Rs.3000 due after 5 years at 10% p.a. simple interest.Option: 1 1500Option: 2 1800Option: 3 2000Option: 4 2500

A = 3000

T = 5 years

R = 10 %

Interest for 5 years at 10 % rate is equal to the 50 % of P and amount will be 150 % of P

3000 is 150 %

$3000 / 150 \times 100=2000$

i.e $100 \%$ is equal to the $\mathrm{P}$ which is $2000 \mathrm{Rs}$.

## Crack CUET with india's "Best Teachers"

• HD Video Lectures
• Unlimited Mock Tests
• Faculty Support

#### If Rs.2000 amounts to Rs.2500 in 2 years at simple interest, what is the rate of interest per annum?Option: 1 8%Option: 2 37.5%Option: 3 25%Option: 4 12.5%

\begin{aligned} & \mathrm{I}=\mathrm{A}-\mathrm{P} \\ & =2500-2000=500 \\ & 500 / 2000 \times 100=25 \% \\ & \text { Interest for } 2 \text { years }=25 \% \\ & \text { Interest for } 1 \text { years }=25 \% / 2=12.5 \%\end{aligned}

#### If the difference between compound interest at 8% p.a. and simple interest at 13/2 % p.a. on a certain sum of money for 2 years is Rs. 1820, then find the sum.Option: 1 Rs. 50000Option: 2 Rs. 40000Option: 3 Rs.32000Option: 4 Rs.25000

Difference between C.I and S.I = 1820
= 1820