Given two independent events, if the probability that exactly one of them occurs is and the probability that none of them occurs is
, then the probability of more probable of the two events is :
Let the probability of occurrence of first event A be 'a''
i..e., P(A) = a and (P not A) = 1 - a
And also suppose that probability of occurrence of second event B be 'b' i..e., i.e., P(B) = b and (P not B) = 1 - b
According to the question
from (1) and (2)
we get a = 4/7 and b = 2/7
Study 40% syllabus and score up to 100% marks in JEE