Two blocks of mass and
are connected by a metal rod of mass
. The system is pulled vertically up by applying a force of
as shown. The tension at the mid- point of the rod is :
The total mass of the system = 20+12+8 =40kg.
The gravitational force ′g′=10 m/s2
At the midpoint of the rod, half of the rod and M2? are below, having total mass of 4+12=16kg.
Therefore, Tension,
T=m(g+a)=16(10+2)= 192 N
Study 40% syllabus and score up to 100% marks in JEE