Get Answers to all your Questions

header-bg qa

A coil wrapped around a toroid has inner radius 10.0 \mathrm{~cm} and an outer radius of 30.0 \mathrm{~cm}. If the coil is wrapped makes 1000 turns and carnies current of $6 A$, find the magnetic field (a) Inside the cone of the toroid ?

Option: 1

0.0048T


Option: 2

0.0046T


Option: 3

0.0025T


Option: 4

0.0024T


Answers (1)

best_answer

Here, 

\begin{aligned} & \eta_{\text {inner }}=20.0 \mathrm{~cm} \quad I=6 \mathrm{~A} \\ & n_{\text {outer }}=30.0 \mathrm{~cm} \\ & \end{aligned}

\begin{aligned} \text { Mean } \Rightarrow n=\frac{20+30}{2}=\frac{50}{2} & =2.5 \mathrm{em} \\ & =25 \times 10^{-2} \mathrm{~m} \end{aligned}

Total length of the tonoid = circumference of the tonoid

                                    \begin{aligned} & =2 \pi n \\ & =2 \pi \times 0.25 \\ & =0.50 \pi \mathrm{m} \end{aligned}

Total number of turns, N=1000

Number of turns per unit length

n=\frac{N}{2 \pi n}=\frac{1000}{0.50 \pi} m^{-1}

B=\mu_0 n I=\left(4 \times \pi \times 10^{-7}\right) \times \frac{1000}{0.50 \pi \times} \times 6=0.0048T

Posted by

Gaurav

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks