Get Answers to all your Questions

header-bg qa

A galvanometer of resistance 100\Omega gives full scale deflection for a current of 10mA. What is the value of the shunt to be used to convert it into an ammeter which can measure current upto 10A-

Option: 1

0.1001\Omega


Option: 2

0.902\Omega


Option: 3

10\Omega


Option: 4

40\Omega


Answers (1)

Resistance of the galvanometer, G=100 , max current=10mA=0.01A connecting a shunt S in parallel with the voltmeter and using this combination in between the points A and B, we shall get an ammeter useful to measure a maximum current I,

\\Here, I=10A\ \ and\ \ I_S \cdot S=I_G \cdot G\\\\ \therefore s=\frac{I_a}{I_s} \cdot G=\frac{I_a}{I-I_G} \cdot G=\frac{0.01}{10-0.01} \times 100=\frac{1}{9.97}=0.1001 \Omega

Posted by

Kshitij

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks