Get Answers to all your Questions

header-bg qa

A galvanometer of resistance 100\Omega gives full scale deflection for a current of 10 m A. What is the value of the shunt to be used to current it into an ammeter which can measure current up to 10 A

Option: 1

0.100 \Omega


Option: 2

0.902 \Omega


Option: 3

10 \Omega


Option: 4

40\Omega


Answers (1)

best_answer

Resistance of the galvanometer, G = 100 \Omega, max current = 10m A= 0.01 A

Connecting a shunt S in parallel with the voltmeter and using this combination in between the points A and B, we shall get an ammeter useful to measure a maximum current I, 

Here, I = 10 A and I_S. S = I_G.G

\therefore S = \frac{I_G}{I_S}.G=\frac{I_G}{I-I_G}.G   

         =\frac{0.01}{10-0.01}\times 100 = \frac{1}{9.99}=0.1001A

Posted by

chirag

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks