Get Answers to all your Questions

header-bg qa

An infinitely long straight conductor carries a current of 5A as shown. An electron is moving with a speed of 105 m/s parallel to the conductor. The perpendicular distance between the electron and the conductor is 20 cm at an instant.
Calculate the magnitude of the force experienced by the electron at that instant.

\text{Electron}v=10^{5}\; m/s

Option: 1

4\times10^{-20}N
 


Option: 2

8\pi\times10^{-20}N


Option: 3

4\pi\times10^{-20}N

 


Option: 4

8\times10^{-20}N


Answers (1)

best_answer

i=5A

e=1.6\times 10^{-19}c \: \: v=10^{5}m/s

F=qvB\: \sin \theta =qvB\sin 90^{o}

           B=\frac{\mu _{o}I}{2\pi r}

F=1.6\times 10^{-19}\times 10^{5}\times \frac{2\times 10^{-7}\times 5}{2\times 10^{-1}}

F=8\times 10^{-20}N

 

Posted by

Gautam harsolia

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks