Find the mass of silver liberated in a silver voltameter carrying a current of 1.5A, for 15 minutes. The electrochemical equivalent of silver is .
0.30g
7.6g
8.6g
Given:
i = 1.5 A
t = 15 minutes = 15 * 60 sec = 900 sec
Using the equation