Get Answers to all your Questions

header-bg qa

For the potentiometer arrangement shown in the figure, length of wire AB is 100 cm and its resistance is 9\Omega. Find the length for which the galvanometer G will show zero deflection

Option: 1

66.7 cm


Option: 2

60 cm


Option: 3

50 cm


Option: 4

33.3 cm


Answers (1)

Potential difference across AC is zero


\begin{aligned} &\mathrm{ 5-2 I=0 }\\ &\mathrm{ I=2.5 A }\end{aligned}

Let the resistance of part B C be r Applying KVL, we get

\begin{aligned} & \mathrm{10+5-2 I-I r-I=0} \\ & \mathrm{2.5 r=7.5 \Rightarrow r=3 \Omega} \end{aligned}

As resistance of part A B=9\Omega, Length A C=66.7 cm

Posted by

Kshitij

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks