Get Answers to all your Questions

header-bg qa

Full scale deflection occurs is a moving coil galvanometer of resistance 36 \Omega when 100 m A current flows through it. What arrangement should be done to convert it into a voltmeter of 0 - 5 V range?

Option: 1

16 \Omega


Option: 2

14 \Omega


Option: 3

10 \Omega


Option: 4

12\Omega


Answers (1)

best_answer

Resistance of the galvanometer = 36 \Omega, max current I_G = 100mA = 0.1 A

Connecting a resistance R in series with the galvanometer and the equipment in between the two points A and B, we shall get a voltmeter to measure voltage difference managing from 0 to (V_A-V_B)

Here, (V_A-V_B) = I_G (G+R)

R= \frac{V_A-V_B}{I_G}-G=\frac{5}{0.1}-36=14\Omega

Posted by

Gautam harsolia

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks