Get Answers to all your Questions

header-bg qa

.Three bulbs of 40, 60 and 100 W are connected in series with a 240 V source
 

Option: 1

The potential difference will be maximum across the 40 W bulb


Option: 2

 The current will be maximum in 100 W bulb


Option: 3

 The resistance of the 40 W bulb is minimum

 


Option: 4

The current through the 60 W bulb will be 0.1 A


Answers (1)

best_answer

Since all the three resistors are in series the same current will flow through them. Their resistance are given by \mathrm{ R= \frac{V^2 }{ P}}

\begin{aligned} &\mathrm{ R_{40}=\frac{240 \times 240}{40}=1440 \Omega }\\ &\mathrm{ R_{60}=960 \Omega \text { and } R_{100}=576 \Omega }\\ &\mathrm {\text { Total resistance } R=2976 \Omega}\\ &\mathrm{I=\frac{240}{2976}=0.0806 \mathrm{~A} }\end{aligned}


Potential difference across the 40 Wbulb = 1440 \times 0.0806=116 \mathrm{~V}

Posted by

Kuldeep Maurya

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks