Get Answers to all your Questions

header-bg qa

Two concentric but mutually perpendicular conducting coils are carrying current 3A and 4 A respectively. If the radius of each coil will be 2\pi cm. What will be the magnetic induction at the center of the coils

Option: 1

5\times 10^{-5}


Option: 2

6\times 10^{-5}


Option: 3

7\times 10^{-5}


Option: 4

8\times 10^{-5}


Answers (1)

best_answer

A = 2\pi cm = \frac{\pi}{50}cm

Magnetic field at centre, B= \frac{\mu_0I}{2A}

For the first coil, 

B_1=\frac{4\pi \times10^{-7}\times3}{2\times\frac{\pi}{50}}=3\times 10^{-5}wb/m^{2}

For the second coil, ,B_2=\frac{4\pi \times10^{-7}\times4}{2\times\frac{\pi}{50}}=4\times 10^{-5}wb/m^{2}

Since, the coils are mutually perpendicular, B_1 and B_2 are also at right angles to each other. Hence, the resultant magnetic field,

B=\sqrt{B_1^2+B_2^2}=\sqrt{3^2+4^2}\times 10^{-5}=5\times 10^{-5}wb/m^2

Posted by

Pankaj Sanodiya

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks