Q&A - Ask Doubts and Get Answers

Sort by :
Clear All
Q

Q3.    The cost of 2 kg of apples and 1kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically.

Let, x be the cost of 1kg apple and y be the cost of 1kg grapes.  Now, According to the question, On a day: After One Month: Now, From (1) we have Putting different values of x we get corresponding values of y, so,' X 80 60 50 Y 0 40 60   And From (2) we have, Putting different values of x we get corresponding values of y, so, X 50 60 70 Y 50 30 10 Graph:

Q2.    The coach of a cricket team buys 3 bats and 6 balls for Rs 3900. Later, she buys another bat and 3 more balls of the same kind for Rs 1300. Represent this situation algebraically and geometrically.

Let the price of one  Bat be x and the price of one ball be y, Now, According to the question, From(1) we have  By putting different values of x, we get different corresponding values of y.So X 100 300 -100 Y 600 500 700 Now, From (2), we have, By putting different values of x, we get different corresponding values of y.So X 100 400 -200 Y 400 300 500 GRAPH:

Q1.    Aftab tells his daughter, “Seven years ago, I was seven times as old as you were then. Also, three years from now, I shall be three times as old as you will be.” (Isn’t this interesting?) Represent this situation algebraically and graphically.

Let x be the age of Aftab and y be the age of his daughter Now, According to the question, Also, Now, let's represent both equations graphically, From (1), we get So, Putting different values of x we get corresponding values of y  X 0 7 -7 Y 6 7 5   And From (2) we get, So, Putting different values of x we get corresponding values of y  X 0 3 6 Y -2 -1 0 GRAPH:
Exams
Articles
Questions