Get Answers to all your Questions

header-bg qa

A closed organ pipe and an open organ pipe of same length produce 2 beats when they are set into vibrations simultaneously in their fundamental mode. The length of open pipe is now haled and of closed organ pipe in doubled. The number of beats produced will be -

Option: 1

8


Option: 2

7


Option: 3

4


Option: 4

2


Answers (1)

best_answer

f-\frac{f}{2}=2 \text { or } f=4 \mathrm{~Hz}

Here, f=\frac{v}{2l}= fundamnetal frequency of open pipe and \frac{f}{2}=\frac{v}{4l}= of closed pipe.

Now new beat frequency

=2f-\frac{f}{4}=\frac{7 f}{4}=\frac{7 \times 4}{4}=7

Posted by

Rishabh

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks