Get Answers to all your Questions

header-bg qa

... A metal ball of density 7800 \mathrm{~kg} / \mathrm{m}^3 is suspected to have a large number of cavities. It weighs 9.8 \mathrm{~kg} when weighed directly on a balance and 1.5 \mathrm{~kg} less when immersed in water. The fraction by volume of the cavities in the metal ball is approximately :

Option: 1

20%


Option: 2

30%


Option: 3

16%


Option: 4

11%


Answers (1)

best_answer

\therefore Volume where metal is present

\mathrm{ \begin{aligned} & =\frac{9.8}{7800}=1.256 \times 10^{-3} \\\\ & \text { Buoyancy }=v \rho g=1.5 \mathrm{~g} \\\\ & \Rightarrow v \times 1000=1.5 \\\\ & v=1.5 \times 10^{-3} \\\\ & \text { fraction of volume }= \\\\ & \frac{1.5 \times 10^{-3}-1.256 \times 10^{-3}}{1.5 \times 10^{-3}} \times 100 \\\\ & =16 \% \end{aligned} }

Posted by

HARSH KANKARIA

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks