An ideal gas (γ = 1.4) expands from at a constant pressure of
. The heat energy supplied to the gas in this process is
7 J
70 J
700 J
7000 J
Work done on the gas is
The internal energy is given by
Therefore, change in internal energy is
From the first law of thermodynamics, the heat energy supplied to the gas is
?Q = ?W + ?U = 2000 + 5000
= 7000 J