Get Answers to all your Questions

header-bg qa

An open pipe made of glass is immersed in mercury in such a way that a length of 8cm extends above the mercury level. The open end of the tube is then closed and sealed and the tube is raised verticllay up by additional 46cm. What will be the length of the air column above mercury in the tube now?

(Atom pressure=76cm of Hg)

Option: 1

16cm


Option: 2

22cm


Option: 3

38cm


Option: 4

6cm


Answers (1)

best_answer

Let a= cross-sectional area of the pipe in cm^2

So, initially volume of air above mercury V_1=8a\:cm^3 and pressure P_1=76cm\:Hg

When the top of the pipe is (46+8)\:or\:54cm higher than the outer mercury level, let x=rise of mercury level inside of the pipe.

Then volume of air inside the pipe, V_2=(54-x)a\:cm^3 and pressure P_2=(76-x)cm\:Hg

From\: Boyle\: law \:P_1 V_1=P_2 V_2\: or, 76 \times 8 a=(76-x)(54-x) a\: or, 608=4104-130 x+x^2\: or\:, x^2-130 x+3496=0\: or, \:(x-38)(x-92)=0.\: So,\: x=38 \mathrm{~cm} \:or,\: x=92 \mathrm{~cm}

The chemically meaningfull soluntion is x=38\:cm.

Therefore, the length of the air column in the pipe above mercury=54-38=16\:cm.

Posted by

Gaurav

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks