Get Answers to all your Questions

header-bg qa

Energy of a possible excited state of hydrogen ?

Option: 1

+6.8 eV


Option: 2

-6.8 eV


Option: 3

+3.4 eV


Option: 4

-3.4 eV


Answers (1)

best_answer

\mathrm{E_n=-13.6 \frac{z^2}{n^2} \mathrm{eV}}

For 1st excited state n = 2

\mathrm{\therefore E_2=-13.6 \times \frac{1^2}{2^2}=-3.4 \mathrm{eV}}

At n=1, the population of electrons is maximum i.e at ground state. So, maximum excitation will take place from n=1 to n=2.

Hence, n=2 is the possible excited state.

Posted by

HARSH KANKARIA

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks