Find out the Kinetic energy of 2g of Nitrogen gas at 27 0C .
270J
266.8J
280J
299.9J
The kinetic energy of the molecules of 1 mol of gas =
Here, T= 27 0C = 27+273 = 300K
Mass of 1mol of Nitrogen gas = 28g
So, the kinetic energy of the molecule is 2g of Nitrogen gas-