Get Answers to all your Questions

header-bg qa

0.76 \mathrm{~g} of a mixture of hydrogen and oxygen gases Las a volume of 2L, Temperature of 300K and pressure of 10^{5} \mathrm{~N} \cdot \mathrm{M}^{-2}, Find out the individual masses of hydrogen and oxygen in the mixture.

Option: 1

0.64g


Option: 2

64    


Option: 3

1.64


Option: 4

1.64g


Answers (1)

best_answer

Let the number of moles of hydrogen and oxygen ben_{1} and n_{2} respectively, Then the pressure of the mixture,\begin{aligned} & P=\frac{n_{1} R T}{V}+\frac{n_{2} R T}{V}=\left(n_{1}+n_{2}\right) \frac{R T}{V} \\ & \text { or, } n_{1}+n_{2}=\frac{p V}{R T}=\frac{10^{5} \times\left(2 \times 10^{-3}\right)}{8-3 \times 300}=0.08 \end{aligned}

Now, mass of ky drogen g a s=2 n_{1} and mass of oxygen g a s=32 n_{2}

So, 2 n_{1}+32 n_{2}=0.76 or n_{1}+16 n_{2}=0.38

(2) - (1) gives,

5 n_{2}=0.3 \text { or, } n_{2}=0.02

Thus, the mass of hydrogen is =2 \times 0.06=0.128 mass of oxygen is =32 \times 0.02=0.648 \text {. }

 

Posted by

Ritika Harsh

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks