Get Answers to all your Questions

header-bg qa

The length of the wire shown in figure between the Pulleys is 2.5 m  and its mass is 18 g.. Find the frequency of vibration with which the wire vibrates in four loops leaving the middle point of the wire between the pulleys at rest  (g=10 \mathrm{~m} / \mathrm{s}^2)


 

Option: 1

422 Hz


Option: 2

350 Hz


Option: 3

240 Hz


Option: 4

320 Hz


Answers (1)

best_answer

                           T=400\,N

f_0=\frac{V}{2 l} \\
f_0=\frac{400}{2 \times 2.5}                                       V=\sqrt{\frac{T}{\mu}} \\ 
f=4 f_0                                                 V=\sqrt{\frac{400}{\mu}} \\

f=4\left(\frac{400}{2 \times 2.5}\right)                              \mu=\frac{18}{1000 \times 2.5} \\

f=\frac{4 \times 400 \times 10}{50}=80 \times 4        \mu=\frac{180}{1000 \times 25} \\

f=320 \mathrm\,{Hz}                                        \mu=0.0072

Posted by

Gunjita

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks