Get Answers to all your Questions

header-bg qa

The loudspeakers L1 and L2 driven by a common oscillator and amplifier, are set up as shown in the figure. As the frequency of the oscillator increases from zero, the detector at D recorded as a series of maximum and minimum signals. What is the frequency at which the first maximum is observed? (Speed of sound = 330 m/s)

Option: 1

165 Hz


Option: 2

330 Hz


Option: 3

495 Hz


Option: 4

660 Hz


Answers (1)

best_answer

L_2 D=\sqrt{(40)^2+(9)^2}=41 \mathrm{~m}\\\\ \text {Path difference}\\\\ \begin{aligned} & \Delta x=L_2 D-L_1 D=1 \mathrm{~m}=\lambda \\ & f=\frac{V}{\lambda}=330 \mathrm{~Hz} \end{aligned}

Posted by

Irshad Anwar

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks