Get Answers to all your Questions

header-bg qa

The velocity of sound in gas at 50°C is 340m/s. What will be the velocity of sound if pressure is doubled and temperature becomes 125°C?

Option: 1

377.4


Option: 2

376.4


Option: 3

375.4


Option: 4

378.4


Answers (1)

best_answer

The velocity of sound does not depend on the pressure of the gas.

Initial temperature:

        T_{1} = 50\degree C = (50 + 273) K = 323 K

Final temperature:

        T_{2} = 125\degree C = (125 + 273) K = 398 K

Now, the velocity of sound, c \alpha \sqrt{T}

\frac{c_{1}}{c_{2}} = \sqrt{\frac{T_{1}}{T_{2}}}

{c_{2}} = c_{1 } \sqrt{\frac{T_{1}}{T_{2}}} = 340 * \sqrt{\frac{298}{323}} = 377.4 m/s

Posted by

rishi.raj

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks