Get Answers to all your Questions

header-bg qa

To an evacuated vessel with movable Piston under external pressure of 1 atm,  5 mole at He the and 1 mole at unknown compound (vapor pressure =68 \mathrm{~atm}\, at \, 0^{\circ} \mathrm{C} ) are introduced.
considering the ideal mas behaviour, The total volume in litres, at the gas at \mathrm{0^{\circ} \mathrm{C}}  is close to

Option: 1

35


Option: 2

34.9


Option: 3

34.4


Option: 4

34


Answers (1)

best_answer

Since the external pRessure is 1 atm, The gas pressure is abs lats as liston is movable. out of this 1 atm partial pressure due to untrnoun compound is. 68 atm.

Therefore Partial pressure at \mathrm{He=1.00-68=32\, atm}

\mathrm{\Rightarrow \text { volume }=\frac{n(\text { He) RT }}{r(\text { He })}=\frac{5 \times 082 \times 273}{32}=34-9}
\mathrm{\Rightarrow} volume at container  \mathrm{= } volume at \mathrm{He }

Posted by

Devendra Khairwa

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks