Get Answers to all your Questions

header-bg qa

Water is pumped from a depth of 10 \mathrm{~m} and delivered through a pipe of cross section 10^{-2} \mathrm{~m}^2. If it is needed to deliver a volume of 10^{-1} \mathrm{~m}^3 per second the power required will be :

Option: 1

10 kW


Option: 2

9.8 kW


Option: 3

15 kW


Option: 4

4.9 kW


Answers (1)

best_answer

Energy required in one second is the power

\mathrm{ \begin{aligned} & 10^{-1}=A . V . \\ & \Rightarrow 10^{-1}=10^{-2} \times \mathrm{V} \\ & \Rightarrow \mathrm{V}=10 \mathrm{~m} / \mathrm{sec} . \\ & \mathrm{mgh}+\frac{1}{2} \mathrm{mV}^2=\mathrm{P} \end{aligned} }
Here \mathrm{m=} mass in one second

\mathrm{ \begin{aligned} & P=\rho A V g h+\frac{1}{2} \rho A^3 \\ & P=\rho A V[10 \times 10+50] \\ & =15 \text { Kwatt } \end{aligned} }

Posted by

Irshad Anwar

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks