Q&A - Ask Doubts and Get Answers
Q

The cost of 2 kg of apples and 1kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically.

Q3.    The cost of 2 kg of apples and 1kg of grapes on a day was found to be Rs 160. After a month, the cost of 4 kg of apples and 2 kg of grapes is Rs 300. Represent the situation algebraically and geometrically.

Answers (1)
Views

Let, x be the cost of 1kg apple and y be the cost of 1kg grapes. 

Now, According to the question,

On a day:

2x+y=160.....(1)

After One Month:

4x+2y=300.....(2)

Now, From (1) we have

y=160-2x

Putting different values of x we get corresponding values of y, so,'

X 80 60 50
Y 0 40 60

 

And From (2) we have,

y=\frac{300-4x}{2}=150-2x

Putting different values of x we get corresponding values of y, so,

X 50 60 70
Y 50 30 10

Graph:

graph

Exams
Articles
Questions