Get Answers to all your Questions

header-bg qa

A bullet from a gun is fired on a rectangular wooden block with velocity u. When bullet travels 24 cm through the block along its length horizontally, velocity of bullet becomes \frac{u}{3} .Then it further penetrates into the block in the same direction before coming to rest exactly at the other end of the block. The total length of the block is

Option: 1

27 \mathrm{~cm}


Option: 2

24 \mathrm{~cm}


Option: 3

28 \mathrm{~cm}


Option: 4

30 \mathrm{~cm}


Answers (1)

best_answer

\begin{aligned} & v^2=u^2-2 a s \\ & \left(\frac{u}{3}\right)^2=u^2-2 a(24)....(1) \end{aligned}\\ Now\, \, 0=\left(\frac{u}{3}\right)^2-2 a(x)....(2)\\ x=3 \mathrm{~cm}

\begin{aligned} \text { total length } & =24+x \\ & =27 \mathrm{~cm} \end{aligned}

Posted by

Rakesh

View full answer

NEET 2024 Most scoring concepts

    Just Study 32% of the NEET syllabus and Score up to 100% marks