Please Solve R.D. Sharma class 12 Chapter 29 Linear Programming Exercise 29.3 Question 1 Maths Textbook Solution.
Answer: 1.375
Hint: Draw a graph
Given: The cost of F1 is 20 paisa per 2gm and the cost of is 15 paisa per 2gm.
Solution: The cost of 25gm of food and is Rs. (0.20x + 0.15y).
where, ( x is quantity of and y is quantity of )
Sub to,